Hakkımızda: Segway'in Hikayesi

Segway'in Hikayesi

Markamız

Herşey nasıl başladı
Herşey mucit Dean Kamen’ın tekerlekli sandalyeli genç bir kişinin kaldırıma çıkmaya çalışırken yaşadığı zorlukları görmesiyle başladı. Problem kaynağının verimli olmayan bir tekerlekli sandalye olmadığını, aslında dünyadaki herşeyin dengede durabilen insanlar için tasarlandığını düşünerek harekete geçti.  Ekibiyle birlikte kullanıcıların merdiven çıkmasına olanak sağlayan ve engebeli zeminler ile başedebilen kendinden dengeli Bağımsız IBOT™ Mobilite Sistemi’ni geliştirdi. Bu sayede dengede durabilen insanlar içinde çok daha fazla olanak sağlayabilecek bir denge makinesi fikri de ortaya çıkmış oldu. Segway ismi için segue yani "bir durumdan diğer bir duruma ara vermeden kolayca devam etmek" anlamına gelen kelimde ilham kaynağımız olmuştur. Segway herhangi bir kişiyi daha uzağa gidebilen, daha hızlı hareket edebilen ve daha fazla yük taşıyabilen güçlü bir yayaya dönüştürür.

 
Dinamik dengelemenin işleyişi
Eğer ayağa kalkıp öne doğru eğilir ve dengenizi kaybederseniz büyük ihtimalle yüzüstü yere düşmezsiniz. Beyniniz dengesiz olduğunuzu bilir çünkü iç kulağınız harekete geçer ve öne adım atmanızı sağlayarak düşmenizi engeller. Segway'de aynı şeyi yapar ama bacak yerine tekerlekleri, kas yerine motoru, beyin yerine bir grup mikro işlemcisi ve iç kulak dengeleme sistemi yerine karmaşık eğim ve jiroskopik sensörleri bulunmaktadır. Beyniniz gibi Segway öne eğildiğinizi fark eder, dengeyi korumak için tekerleklerini gerekli hızda döndürür ve ileri gidersiniz.
 
Doğayı korumak
İki tekerlekli elektrikli mobilitenin lideri olan Segway’in vizyonu her zaman kısa mesafe için çevre dostu ulaşım alternatifleri üretmek olmuştur. Günümüzde her gün daha fazla kişi normalde araba ile yapılan birçok kısa yolculuk için çevre dostu alternatif olan Segway’leri kullanmaktadır. Ek olarak operasyon sırasında emisyon salınımı sıfır olduğundan iç mekanlarda da rahatlıkla sürüş yapılabilir.  
 
Ninebot'un hikayesi
Ninebot, merkezi Pekin’de olan özel bir şirkettir. Ninebot, 2015 yılında merkezi Bedford’da (ABD) olan Segway ile strajetik olarak birleşmiştir. Bu birleşen şirket  kısa mesafe ulaşım ürünleri için araştırma ve geliştirme, tasarım, üretim, dağıtım ve satış üzerine faaliyet göstermektedir. Bu yeni şirket hem ABD, Hollanda ve Pekin’de stratejik merkezlere, hem de ABD ve Çin’de üretim tesislerine sahiptir. Segway ve Ninebot, robotik çözümler ile akıllı telefonları kusursuz bir şekilde bağlayabilmek; ses iletişimi ve yüz tanıma gibi mevcut ve gelecek teknolojileri, akıllı yaşamı destekleyen interaktif robotik ürünleri ile entegre etmek için çalışmalarına devam etmektedir.

Zaman Çizelgesi
1999 – Kişisel Taşıyıcıların lideri Segway şirketi kuruldu
2002 – İlk Segway Kişisel Taşıyıcıların satışı Amazon.com sitesi üzerinden başladı
2005 – Farklı zeminler için geliştirilmiş arazi tipi Segway XT tanıtıldı
2013 – Ninebot şirketi Pekin’de (Çin) kuruldu
2014 – Üç tekerlekli Segway SE-3 Patroller modeli kamu güvenlik pazarı için piyasaya sürüldü
2014 – Ninebot, Ninebot E+‘yı piyasaya sürdü
2015 – Segway ve Ninebot güçlerini birleştirdi
2015 – Ninebot by Segway, miniPRO and ONE E+ modellerini piyasaya sürdü
2016 – Ninebot by Segway, Ninebot ONE E+‘nın takipçisi ONE S2‘yi piyasaya sürdü
2016 – Segway Avrupa Merkez Ofisi Amsterdam’da (Hollanda) açıldı.
2017 – Ninebot by Segway, KickScooter ES1 ve KickScooter ES2 modellerini piyasaya sürdü.
2017 – Segway, Segway miniLITE ve miniPLUS modellerini piyasaya sürdü.